PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Středa 25.05.2022
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Severovýchodně od Vodňan [ Cyklostezka ]

Trasa: Vodňany - Loucký mlýn - Čavyně - Číčenice - Záboří - Milenovice - Loucký mlýn - Radčice - kaple sv. Vojtěcha - Vodňany
Celková délka okruhu: 18 km

Výlet severovýchodně od Vodňan, zasahující do Protivínska, je převážně v otevřené krajině se skvělými výhledy do okolí. Projdeme několik obcí, uvidíme hezké kaple, kapličky na návsích, osamělé kříže, boží muka při cestách - původní, neopakované práce, každé dílo je originálem dnes již zapomenutých tvůrců, šikovných zedníků, kameníků i jiných řemeslníků.

Při cestě z Radčic stojí při původní silnici z Písku do Vodňan přes dva metry vysoký kamenný sloup s hlavicí a formanským znamením, tzv. "čuba". Brzdový kámen - technická památka - je spolu s milníky nejstarší dochovanou dopravní značkou.

Ještě před koncem výletu se můžeme zastavit u kaple sv. Vojtěcha, místa, kam chodíval Julius Zeyer za svého pobytu ve Vodňanech koncem 19. století . ("Kostelík sv. Vojtěcha nad rybníky u strakonické silnice byl téměř denním cílem procházek Zeyerových, hlavně ve večerním soumraku, kdy slunce už zapadlo za Skočickou horu, louky voněly rosou a stromy se měnily v živé bytosti ." - L. Stehlík v Zemi zamyšlené).

Popis trasy:
Z Vodňan - od autobusového nádraží - nás povedou severovýchodním směrem žluté značky kolem bývalého mlýna "U Mosteckých" (z roku 1842), přes most, po pěšině při levém břehu Blanice k Louckému mlýnu (3,5 km). Zde se odkloníme od žluté trasy, půjdeme přes most, kolem stavení vlevo na polní cestu, stáčející se doprava k samotě a stromoví. Při okraji louky (po mezi) se dostaneme do Čavyně na náves. Od půvabné kapličky (z roku 1844) pokračujeme doleva. Po polní cestě přímým směrem - přes trať - k vrchu Číčenice, pod vrcholem zahýbá vpravo, dojdeme na konec obce Číčenice.

Doprava je náves s kaplí, stavby lidové architektury blatského typu, doleva směřuje nefrekventovaná silnice přes kopec do Záboří (po pravé straně věže temelínské elektrárny - kontrast se zdejší poklidnou a pěknou, jakoby zapomenutou krajinou). Záboří projdeme kolem pohledné kapličky rovně směrem na Protivín. Za Zábořím na rozcestí po silnici stáčející se vlevo k lesu (vpravo v povzdálí vidíme vesnici Krč s věží starého kostela, za ní hřebeny Píseckých hor). Na začátku lesa, u kříže (asi po 1,2 km ze Záboří), odbočíme ze silnice doleva na lesní cestu. Po cca 80 m na křižovatce jdeme rovně na asfaltovou silničku (po ní doleva), která klesá do údolí k železnici a řece Blanici. Za přejezdem přes trať nás povedou žluté turistické značky. Za mostem na rozcestí v Milenovicích zahneme doprava a pokračujeme přes ves kolem hospodářského dvora k stavení čp. 2 se štítem v selském baroku (z roku 1832) na konci Milenovic. Vlevo kolem něho po polní cestě se dostaneme na silničku před Louckým mlýnem. Zde opustíme žlutou trasu a odbočíme vpravo do Radčic (cca 1 km).

Přijdeme na velmi frekventovanou silnici, za kterou jsou hned Radčice. Na prvním rozcestí ve vsi zahneme doleva (vpravo je náves a stavení v lidové architektuře) na stoupající asfaltovou cestu, za obcí polní cestu, směřující kolem božích muk z 18. století k původní silnici (z Písku do Č. Budějovic) - vlevo při ní uvidíme kamen. sloup, tzv. "čubu". Vpravo se dostaneme k nové silnici, za ní opět po původní silnici k Střední rybářské škole (vpravo). Za jejími budovami půjdeme ke hřbitovu a kapli sv. Vojtěcha, od které nás cesta po hrázích rybníků Velká Outrata a Malá Podvinice, mimo ruch silničního provozu, přivede před most přes Blanici a za ním nás uvítají Vodňany - město rybářské tradice. Okruh délkou 18 km v celkově nenáročném terénu je pro pěší turisty přijatelný, pro cyklisty je pohodlný.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.muvodnany.cz

Typ záznamu: Cyklostezka
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 16.08.2004 v 10:38 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA