PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Středa 07.12.2022
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Orlickoústecko [ Území ]

ORLICKOUSTECKO

Soucasné Orlickoustecko, v minulosti chudý podhorský kraj, je dnes oblasti, kde rozmanité přírodní krasy a kulturní památky doplňuje vyspělý průmysl a produktivní zemědělství. Okres je ohraničený Orlickými horami a masívem Kralického Sněžníku, které tvoří hranici s Polskou republikou.

V chraněné krajinné oblasti Orlické hory se v nadmořské výšce 495 - 620 m nachází krajinářsky vysoce hodnotné uzemi - přírodni výtvor Zemská brána. Jde o hluboce zaříznuté, převážně smrkem zalesněné údolí Divoké Orlice s balvanitým řečištěm, četnými skalními útvary a výskytem mnoha vyznačných rostlin. Údoli otevírající se k polske strane a kamenný most, postavený italskými staviteli v letech 1900-1903 umocnují pojem Zemské brány. Pašerácká lávka, která dřive opravdu sloužila k prenášení zboží a Ledřičkova skála s jeskyńkou dotvářejí kouzlo Zemské brány a spolu s překrásnou přírodou zvou k výletům a procházkám.

Panorama kopcu, udoli, rybniku, poli, luk a lesu se zriceninami starobylych hradu vytvareji kolorit zarustajicich cest a novych komunikaci. Rekreacni a sportovni zarizeni i turisticke chaty lakaji po cely rok vsechny, kdo hledaji ticho, klid a zotaveni v neporusene prirode.

Uzemi okresu se vyznacuje znacnou clenitosti terenu - od 239 m do 1 424 m nadmorske vysky a poskytuje proto velice priznive podminky jak pro letni a zimni rekreaci, tak i pro turistiku. Nizinna oblast se nachazi v okoli Chocne a Vysokeho Myta. Ostatni uzemi vyplnuje zvlnena pahorkatina, vykazujici polohy od 400 m do 500 m n.m., severovychodni cip okresu - Kralicko - od 600 m do 1 000 m n.m. V teto casti okresu se nachazeji rovnez jeho nejvyssi body, a to Kralicky Sneznik 1 424 m, v jehoz masivu ve vysce 1 39O m n.m. prameni reka Morava, dale pak Suchy vrch 995 m a Bukova hora 958 m. Kralicky Sneznik je tretim nejvyssim pohorim v Ceske republice, tvori rozmezi mezi Cechami, Moravou a Kladskem. Tato oblast byla vyhlasena narodni prirodni rezervaci. Naucna stezka Kralicky Sneznik vede z Dolni Moravy az na vrchol Kralickeho Snezniku.

V techto horskych oblastech se take nachazeji dve strediska zimnich sportu - Dolni Morava a Cenkovice. K ubytovani zde slouzi rada hotelu a penzionu. V Dolni Morave lyzare m.j. potesi i dva vleky se sjezdovkami v delce 1 000 m, v Cenkovicich je k dispozici sest lyzarskych vleku a desitky km bezeckych stop, vyuzivanych i profesionalnimi sportovci.

Vedle stredisek zimni rekreace je v okrese rada oblasti pro letni rekreaci. Stredisko vodnich sportu a letni turistiky Pastvinska prehrada lezi v prekrasne krajine v podhuri Orlickych hor, nedaleko Zemske brany. Krome stredisek soustredene zimni a letni rekreace, kde najdou navstevnici potrebnou pohodu k rekreaci, je v okrese rada zajimavosti a pozoruhodnosti. At uz se jedna o poutni barokni chram Nanebevzeti Panny Marie a klaster na Hedeci z r. 1696, ktery tvori dominantu mesta Kraliky, romanskou rotundu sv. Kateriny v Ceske Trebove, pochazejici z prvni poloviny 13. stoleti, nebo poutni barokni kostel sv. Mikulase z let 1724-1726 s galerii polychromovanych plastik ve Vraclavi ci o hrad Litice nad Orlici. Navstevniky Orlickousteckeho regionu potesi prekrasne prostredi s mnozstvim prirodnich zajimavosti a atraktivit.
Zklamani nebudou ani milovnici historickych a umeleckych pamatek. Temer ve vsech mestech a obcich okresu najde vnimavy navstevnik mnoho historickych dokladu. Jsou to ruzne druhy pevnosti, zajimava zamecka, cirkevni a mestska architektura, ktere spolu s pamatkami archeologickymi dokumentuji historicky vyvoj tohoto severovychodniho cipu Čech.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 23.03.2005 v 07:55 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA