PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 23.05.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

MARTINICE

V Martinicích se vypínala rytířská tvrz severovýchodně od kostela. Byla původním sídlem rytířů a hrabat z Martinic, kteří užívali v erbu lekno. Jako první se začal psát roku 1252 ze Smečna a Martinic Boleslav Ředhošť, nejvyšší sudí, syn Bořity z Ředhoště. Jeho syn Jan z Martinic padl se synem Jaroslavem Bořitou z Martinic a Otic (Votic) dne 28.9. 1322 v bitvě u Mühldorfu. Jeho synové Jaroslav, Hron, Petr a Beneš směnili své dědictví v Martinicích - 12 lánů s dědinami, loukami a lesy, řekou, s mlýny, s Mikulášem z Nazic. Písemně je tvrz poprvé připomínána roku 1318 v přídomku Beneše z Martinic.


Později dostaly Martinice nové držitele, i když se ještě během 15. století vrátili do vlastnictví původního rodu. Jejich vlastník Brutius z Benešova zemřel roku 1439 a král Vladislav II. udělil Martinice pánu Hynkovi z Martinic, jehož předkové si zvolili za své sídlo Smečno - toto panství vybudovali ze statku Smečenského a Okařského. Není známo zda Hynek držel Martinice až do své smrti 1523. Jiného pána však měli Martinice již roku 1527. Svědší o tom následující zápisek uschovaný v sále při zdejším chrámu: Léta 1528 v pondělí před Hromnicemi koupen jest tento mšal (misál) do Martinic za dvé kopy grošů českých skrze mne, Jaroslava Konárovského z Libanic, držitele týchž Martinic s příslušenstvím. Brzy na to byly Martinice koupeny rytířem Václavem Předborem na Janovicích a se statkem Janovickým byly navždy spojeny, neboť když roku 1548 pan Jan z Řičan kupoval statek Janovický od jeho dědiců, obsahoval pustou tvrz v Matinicích a celou ves.Do dnešní doby se dochovaly pouze zříceniny tvrze. Z větší části byla tvrz dochovaná až do 19. století, na jehož konci byla z větší části rozebrána a materiál použit na okolní stavby. Zčásti byla i do okolních staveb i začleněna. V roce 1862 byla část zdiva rozebrána na stavbu školy a v devadesátých letech byla rozebrána věž. Původně se jednalo o jednoduchou tvrz vymezenou kruhovou hradbou zesílenou opěráky. Obsahovala dvě jednodušší drobné stavby. Při přestavbě po požáru na konci 14. století byla od jihu předsazena mohutná, snad obytná, věž. Vnitřní zástavba byla rozšířena na tři křídla svírající mezi sebou stísněné nádvoří. Starou hradbu zesílily dvě drobné čtverhranné věžice.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: Václav Pošmurný (TO 03) org. 114, 19.11.2005 v 09:55 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA