PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 28.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Zastavení č.11 Palackého naučné stezky-Sedlo pod Strážnici [ Informační tabule ]

Sedlo mezi Strážnicí (545 m) a masivem Petřkovické hůrky (608 m) leží v oblasti centrálního výskytu vyvřelin těšínito-pikritové asociace z období spodnokřídové podmořské vulkanické činnosti.


Zastavení č. 11 - Sedlo pod Strážnici, naučné Palackého stezky
(nadmořská výška 484 m)

Sedlo mezi Strážnicí (545 m) a masivem Petřkovické hůrky (608 m) leží v oblasti centrálního výskytu vyvřelin těšínito-pikritové asociace z období spodnokřídové podmořské vulkanické činnosti.

V současné době na několika místech přežívají zbytky populací významných druhů rostlin s prvosenkou jarní, vstavačem bledým, vstavačem mužským aj. Pozoruhodný je ojedinělý výskyt klokoče zpečeného na Petřkovické hůrce.

Archeologické naleziště "Kojetín-Požaha" vešlo do podvědomí odborné veřejnosti až v roce 1927, kdy ing. Gustav Stumpf na základě povrchových sběrů určil jeho laténský charakter. V průběhu 50. let teprve dr. Lumír Jisl zjišťovacím výzkumem zjistil, že se nejedná o lokalitu laténského charakteru, ale o lokalitu patřící do okruhu tzv. púchovských nalezišť. Teprve další výzkumy z roku z roku 1960 a 1984 zde nejen získaly důležitý archeologický materiál, ale upřesnily též podobu vnitřní zástavby a opevnění tohoto asi 1 ha velkého hradiště.

Nejpočetnější je v archeologickém materiálu keramika, v níž převládá v ruce vyrobená hrubá keramika nad keramikou vytáčenou na kruhu z grafitového a jemného materiálu. Celkově lze v keramickém materiálu vydělit dvě složky, a to púchovskou a keltskou, přičemž druhá složka keramiky (keltská) tvoří pouze 10 % z celkového množství. V púchovské keramice převažují soudkovité nádoby a typické hrnce s odsazeným plochým dnem a nepravidelně rýhovanou výdutí, dále různé varianty mís a zásobnic. Mezi keltskou keramikou převládají hrnce a množství různých nádob.

Z výzkumů pochází i bohatá kolekce drobných nálezů - skleněné kroužkové perly, skleněné a jantarové korálky, bronzové náramky, prsteny, kroužky s vývalky, nákončí opasků. Početné jsou i železné nástroje a zbraně. Chronologicky nejdůležitější je 25 železných a bronzových spon (spojené konstrukce typu Almgren, lžičkovité a s prohnutým lučíkem), které umožňují datovat toto hradisko na sám závěr doby laténské od 120. let př. n. l. až po přelom letopočtů.

Kromě kosterních pozůstatků běžných domácích zvířat bylo na hradisku nalezeno až 50 % kostí divokých zvířat, což je velmi neobvyklé. Místní železářskou produkci dokládají početné nálezy železné strusky a tavících pecí. Zjištěný požár opevnění hradiska Požahy by mohl nasvědčovat o jeho násilném konci. S touto skutečností by snad mohly souviset i nálezy depotů železných předmětů zde nalezených. V posledních deceniích starého letopočtu je pouze doložena púchovská kultura na severovýchodní Moravě. Z ostatního území Moravy doklady osídlení nejsou . Pouze hypoteticky se může uvažovat o tom, zda sem nesahala ona z písemných zpráv známá "bojská poušť. Období mezi koncem laténské a počátkem germánské okupace Moravy představuje v naší moravské archeologii jeden z největších problémů.

Ze sedla je možno odbočit z naučné stezky na žlutou turistickou značku po hřebenu Petřkovické hůrky do Jasenice, kde značená cesta končí.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Novy-Jicin.info

Typ záznamu: Informační tabule
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 56, 18.03.2004 v 17:19 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA