PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 29.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Měšťanský dům čp. 4 [ Měšťanský dům nebo stavba ]

Měšťanský dům čp. 4
Dům čp. 80
nám. Míru č.4 - jižní strana náměstí

V tomto domě byla zřízena druha lékárna v Šumperku píše šumperský kronikář Fr. Harrer ve své knize Geschichte der Stadt Mähr. Schönberg a pak ještě v nedokončené studii o dějinách nejstarších domů v Šumperku. Tato druhá šumperská lékárna - zv. U Orla - byla založena r. 1745 a umístěna v budově č. p. 80 na býv. Tržním náměstí. Harrer udává, že tento měšťanský dům s právem várečným a právem čepovati víno kupuje r. 1745 Carolina Polzerová, matka Dr. Polzera, který v něm pak od r. 1745 provozuje lékárenskou koncesi.
Dr. Polzer zemřel r. 1773 a odkázal lékárnu své manželce a synu Josefovi. Polzr mladší přejímá po svém otci lékárenskou živnost, ale umírá již r. 1778 a odkazuje lékárnu své manželce Anně Barboře. Ta se r. 1781 vdává znovu za lékárníka Gottfrieda Wolfa, kterému postupuje měšťanský dům za 3.000 zl., a právo várečné, které spočívalo na realitě od založení města, mu prodává za 1.000 zl.
V r. 1788 Anna Barbora Polzerová ovdověla podruhé a opětně přejímá dům s lékárenskou živností do svého majetku. Pak vede až do r. 1792 lékárnu sama. Téhož roku přichází na lékárnu provisor Jan Saukander Paul. J. S. Paul 14. února 1800 kupuje dům i s lékárnou, s právem várečným a právem čepovati víno za obnos 10.000 zl. Rod Paulů drží pak lékárnu plných 109 let, až do r. 1909.
Paulovi se dařilo na lékárně dobře protože po zániku klášterní lékárny byla jedinou lékárnou ve městě. Během doby se sice několik aprobovaných lékárníků hlásilo o druhou lékárenskou koncesi ve městě, ale Paulové, kteří bývali členy městské rady a dokonce i purkmistry, dovedli vždy přesvědčit městskou radu, že jedna lékárna pro Šumperk a okolí stačí. Odmítnutí kandidáti, např. r. 1835 magistr Vincenc Vidimský z Dobříše a Daniel Barfuss z Olomouce, si stěžovali, stížnosti byly síce projednány, ale bez výsledku, druhý lékárník se ještě dlouho ve městě neobjevil.
Posledním lékárníkem z rodů Paulů na Lékárně U orla byl Josef Paul, který provozoval lékárenskou živnost v letech 1867 - 1909. V letech 1897 - 1909 byla lékárna pro nemoc majitele pronajata, od r. 1897 PhMr. G. Meesovi a od r. 1902 PhMr. Fr. Schnobelovi, který ji po posledním Paulovi koupil. Schnobel zemřel r. 1919 a lékárna byla pak až do r. 1935 vedena Schnobelovými dědici. V r. 1927 si lékárnu pronajal Bruno Brunschlik, který ji pak koupil od Schnobelovy dcery. Brunschíik byl exponovaným nacistou a proto už před osvobozením v r. 1945 ze Šumperka uprchl.
Po květnu 1945 převzala býv. Lékárnu U orla PhMr. Marie Zdráhalová-Fimbingerová, po ní PhMr. Vojtěch Svršek a na jaře 1946 PhMr. Jan Škarda, který ji vedl až do r. 1959, kdy tato lékárna byla zrušena a na jejím místě zřízena prodejna zdravotnických potřeb.

UMÍSTĚNÍ


AKTUALIZACE: Uživatel 491 (Archivní záznam) org. 49, 15.06.2007 v 13:03 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA