PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 19.01.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

51. Mezinárodní folklorní festival ČERVENÝ KOSTELEC

17. - 21. srpna 2005

Tisková zpráva

Festival vznikl v roce 1954 jako lidová slavnost a konal se u altánu na Rýzmburku nedaleko Žernova v Babiččině údolí. Navazuje na mimořádné a bohaté folklorní tradice Červenokostelecka a využívá tohoto prostředí pro prezentaci neprofesionálních folklorních souborů všech typů. Je nejvýznamnější akcí tohoto charakteru v kraji a jeden z největších v České republice. V posledních letech, díky kvalitnímu obsazení všech programů zahraničními soubory, které ve svých zemích představují folklorní špičku, se zařadil mezi nejvýznamnější festivaly v Evropě. Festival je i nejstarším v Čechách. Hlavním posláním festivalu je udržení folklorních tradic regionu Podkrkonoší a Podorlicka.

Hlavními pořadateli festivalu jsou Město Červený Kostelec a Folklorní sdružení ČR. Festival se koná s finanční podporou Ministerstva kultury ČR, Rady Královéhradeckého kraje a Nadačního fondu Most naděje. Záštitu nad festivalem přijali Cyril Svobody, ministr zahraničních věcí ČR a Rada Královéhradeckého kraje.

Festival se v letošním roce uskuteční ve dnech 17. - 21. srpna 2005 v přírodním areálu u Divadla J.K.Tyla a v případě nepříznivého počasí v Divadle J.K.Tyla a v sokolovně v Červeném Kostelci.

První den bude patřit zahraničním souborům. Se svými programy se představí veřejnosti v podvečerních a večerních vystoupeních. Tyto akce se již tradičně setkávají s velikým zájmem veřejnosti.

Čtvrtek 18. srpna je pro účinkující volným dnem, kdy mají možnost seznámit se s nejbližším okolím. Většinou s nimi jezdí pečovatelé do skal, na pevnost Dobrošov, na zámek v Náchodě nebo v Novém Městě a podobně. Program festivalu začíná v 18 hodin, kdy se divákům představí zahraniční soubory. Medailónek slovenských souborů bude zahájen ve 21 hodin.

V pátek 19. srpna vyjíždějí soubory do okolních měst a obcí, aby zdejší obyvatelé potěšily svým uměním a pozvaly je tak do Červeného Kostelce. V 18 hodin začíná v areálu programový blok souborů zemí visegrádských, doplněný o ochutnávku tradiční kuchyně. Od 21 hodin bude patřit pódium tónům a temperamentu zaoceánských souborů. Páteční večer zakončí taneční zábava, kde se soubory navzájem učí své tradiční i netradiční tance. K tomuto reji se vždy rádi přidají i diváci.

Sobota 20. srpna bude zahájena Mší svatou, za účasti souborů a široké veřejnosti. V odpoledním bloku "Odpoledne s folklorem", což je tradiční divácká soutěž o nejsympatičtější skupinu, se skupiny představí se svým nejzajímavějším programem. Vyhrává kolektiv, který získá od diváků největší počet žetonů. Od 18 hodin začíná Dětské okénko, v podání českých folklorních souborů. Tradiční a velmi oblíbený pořad "Soubory se představují" přijde na řadu v 19,30 hodin. Po ukončení tohoto programu se sejdou členové souborů v přírodním areálu před Divadlem J. K. Tyla, kde při hudbě, zpěvu i tanci budou navazovat další přátelství.

V neděli 21. srpna ráno se rozezpívá a roztančí celé naše město. Průvod krojovaných účastníků, který je zároveň pozvánkou na hlavní program festivalu, vyjde ze sídliště Koubovka, půjde přes náměstí do přírodního areálu. Na své cestě budou soubory tančit a zpívat v doprovodu svých muzik. Věříme, že svým elánem, jako každoročně, roztančí i část diváků, kteří se sejdou na trase průvodu. Již od 12 hodin se uskuteční "Koncert lidových muzik" v přírodním areálu. Ve 13 hodin bude zahájen hlavní program 51. mezinárodního folklorního festivalu "Folklorní svět v Červeném Kostelci". Dle režie se na jevišti budou celé odpoledne střídat všechny zúčastněné soubory, aby nás potěšily rozmanitostí svých lidových písní a tanců. V podvečerních hodinách, za melodie znělky festivalu - písně " V dobrém jsme se sešli, v dobrém se rozejdeme", kterou si zazpívají společně všechny soubory, se festival ukončí.

Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Rádio Proglas, Mediatel - Zlaté stránky a Dětská tisková agentura. Festival podporují CAC Leasing, a.s., OSA - Ochranný svaz autorský a řada dalších partnerů.

Další informace najdete na www.folklorck.cz a www.fos.cz .

Stránky festivalu:

Zpracovala: Kateřina Kultová, ředitelka festivalu
tel. 491 465 919, 604 897 399, e-mail: kultova@mksck.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 08.08.2005 v 21:39 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA