PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 19.01.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

52. Mezinárodní folklorní festival Červený Kostelec

Tisková zpráva
Ve středu 23. srpna byl slavnostně zahájen již 52. ročník Mezinárodního folklorního festivalu. Pořadatelé této akce, Město Červený Kostelec a Městské kulturní středisko, připravilo pro diváky festivalu velmi pestrý program, který se skládal z rekordních 17 programových bloků.

Přírodní areál u Divadla J. K. Tyla se stal centrem folklorního světa. V průběhu 5 festivalových dní se představilo osmitisícovému publiku 17 folklorních souborů, což je téměř 600 účinkujících. Diváci mohli obdivovat pestrost krojů, temperament a mentalitu národů, lidové zvyky a tradice Baskicka, Baškirska, Cookových ostrovů, Francie, Indonésie, Itálie, Izraele, Mexika a Srbska. Slovenská republika byla zastoupena folklorními soubory Rozmarija z Prešova a Karpaty z Bratislavy. Dále se představily tuzemské soubory Dubina z Hodonína, Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna, Benešáček z Benešova u Prahy, Špindleráček ze Špindlerova Mlýna, Barunka z České Skalice a domácí Hadářek.

logo

Páteční večer patřil zaoceánským souborům, tedy tanečníkům a muzikantům z Mexika, Indonésie a Cookových ostrovů. Podívaná byla velkolepá a soubory velmi pestré. Od 21 hodin vystřídal exotiku Vojenský umělecký soubor Ondráš z Brna, který přivezl lidové taneční divadlo "Čertovinky", neboli pohádku pro dospělé a odvážné děti.

V sobotu se konala v chrámu sv. Jakuba Mše svatá, kterou sloužil generální vikář Mons. Socha a účastnil se jí také patron festivalu ministr zahraničí Cyril Svoboda. Odpoledne proběhla velmi oblíbená divácká soutěž o nejsympatičtější soubor. Vítězem se stala skupina z Cookových ostrovů, kteří se mohli pochlubit nejmladším aktivním účastníkem festivalu - chlapci byly teprve 4 roky. Na druhém místě byl soubor Irendek z Baškirska a o třetí příčku se podělil soubor z Izraele a Mexika. Mimo to se také udělila Cena starosty města, kterou si odvezl již zmiňovaný soubor Rino´s Dance Troupe z Cookových ostrovů, z obrovského koše ovoce se všichni členové souboru velice radovali.

Nedělní dopolední průvod všech souborů změnil Červený Kostelec v tančící město a odpoledne se Mezinárodní folklorní festival s diváky rozloučil posledním programovým blokem " Folklorní svět v Červeném Kostelci". Na závěr byla vyhodnocena Fotosoutěž, které se zúčastnilo osm fotografů. Porota vybrala z 20 doručených fotografií snímek Kateřiny Vávrové, který zachytil taneční umění tanečnice z Jávy.

Novinkou letošního ročníku byly Festivalové střípky - neboli noviny, které informovaly diváky a soubory o zákulisním dění, perličkách a dalších zajímavých okamžicích, kterých bylo v průběhu pěti dnů opravdu dostatek.

Dovoluji si Vás již dnes srdečně pozvat do Červeného Kostelce, města plného lidového umění, muziky, tance a zpěvu, na 53. Mezinárodní folklorní festival, který se uskuteční od 22. do 26. srpna 2007.

Na závěr mi dovolte, abych touto cestou poděkovala sponzorům, divákům, technice Divadla J.K.Tyla a všem obětavým pořadatelům za jejich pochopení a pomoc při zajištění této významné kulturní akce.

Katka Kultová
ředitelka Městského kulturního střediska
5. května 1072 549 41 Červený Kostelec
tel:00420 491 465 919, fax:00420 491 461 400, m. 604 897 399
kultova@mksck.cz www.mks.cervenykostelec.cz www.folklorck.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 02.09.2006 v 00:50 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA