PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 28.03.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Folklorní festival V zámku a podzámčí - Svatba

Tisková zpráva
Ve dnech 20. až 22. června 2008 se v Přerově uskutečnil 2. ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí, který za vydatné pomoci Muzea Komenského v Přerově uspořádal Folklorní soubor Haná Přerov.
Festival si již od svého počátku klade za cíl seznámit veřejnost s domácí i zahraniční lidovou kulturou, ale nikoli konzervovanou, nýbrž živou, stále se rozvíjející a vycházející vstříc dnešnímu divákovi. Letošní ročník představil kromě národních menšin rovněž domácí, hanáckou, kulturu a velmi atraktivní keltské, respektive irské, umění.
Celý festival zahájila v pátek ve 20.30 Keltská noc, komponovaný program složený z vystoupení irské kapely Bottlewash band ze Šumperka a skupiny irských tanců Fiach bán (v překladu Bílá vrána). Na závěr čekalo na diváky překvapení, hudební tanečně-dramatický příběh na motivy keltských legend. Diváci tak opět sledovali irské tance v podání skupiny Fiach bán, tentokrát však v nezvyklé syntéze s klasickým scénickým tancem sólistů a skupin z Prostějova a Přerova. Celý program, zasazený do romantického prostředí středověkých hradeb, sledovalo zhruba 650 diváků. Pořadatele překvapila výše vybraného dobrovolného vstupného, které bylo věnováno Ústavu sociální péče - Denní pobyt pro mentálně postižené Přerov, p. o. Částka činila 8 551 Kč.
Haná, folklorní soubor
Keltská noc
Slavnostně byl festival zahájen v sobotu v 10.00 hodin ředitelkou festivalu Mgr. Kristinou Glacovou, náměstkem hejtmana Olomouckého kraje Ing. Pavlem Horákem a primátorem Statutárního města Přerova Ing. Jiřím Lajtochem. Vzápětí se publiku představily ve zhruba 90ti minutovém pásmu 3 zahraniční dětské soubory, které do Přerova dorazily díky spolupráci s pořadateli XV. mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto. Lidové tance a zvyky svých zemí předvedl soubor Zemplínik ze Slovenska, Herbessus ze Sicílie a Laprebi z Gruzie.
Haná, folklorní soubor
Herbessus Sicílie
Těsně po obědě bylo podium na Horním náměstí vyhrazeno pro vyhlášení výsledků soutěže
O nejlepší svatební koláček, které se zúčastnilo 20 amatérských pekařek, jejichž koláčky hodnotila porota složená z představitelů přerovských organizací a odborníků - pekařů a cukrářů. Po složitém hodnocení vybrala porota tři vítěze - Marii Pavlíkovou z Dluhonic a Boženu Marvanovou a Irenu Gadlenovou z Přerova. Součástí programu byla i soutěž O nejrychlejšího jedlíka tvarohových koláčů, určená pro dobrovolníky z řad publika. Z pěti jedlíků byl nejrychlejší František Hendrich z Letovic. Ten během časového limitu, jedné písničky, kterou hrála cimbálová muzika Primáš, snědl takřka tři tvarohové koláče.
Netrpělivě byl očekáván hlavní program celého festivalu, který začal ve 14.00 hodin. Do Přerova dorazily folklorní soubory z velké části Hané (Haná Velká Bystřice, Hanačka Litovel, Hanák Troubky, Cholinka Cholina, Klas Kralice, Muzika Haná Olomouc, mužský sbor Rovina Olomouc a ženský sbor z Velké Bystřice), které pod vedením souboru Haná Přerov připravily pro diváky rekonstrukci hanácké svajby, poprvé předvedené na mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici v roce 2005. V úvodu svajby proběhla komentovaná přehlídka hanáckých krojů. Jen pro zajímavost. Celkem se svajby zúčastnilo 105 krojovaných svatebčanů. Poté mohli diváci postupně sledovat cestu ženicha za nevěstou, odprošování rodičů ženicha i nevěsty, jejich společný odjezd do kostela a poté svatební veselí včetně hanáckého svatebního koláče složeného z více jak 500 kusů holubiček a tzv. čepení nevěsty, tedy navázání šátku symbolizujícího přeměnu svobodné dívky na vdanou paní.
Haná, folklorní soubor
Novomanželé
Nedělní dopoledne bylo vyhrazeno finále pěvecké soutěže O zámecký klíč. Z celkového počtu 45 přihlášených soutěžících bylo vybráno 6 nejtalentovanějších zpěváků ve třech kategoriích, kteří se za doprovodu cimbálové muziky Primáš utkali o přízeň poroty, jejímž předsedou byl známý zpěvák Pavel Novák. V 1. kategorii (do 12 let) zvítězila Lucie Netopilová, ve 2. kategorii (do 18 let) vyhrála Miroslava Zalubilová a vítězkou poslední kategorie (nad 18 let) se stala Blanka Nevřelová. Poslední část festivalu byla věnována ojedinělé přehlídce folklorních souborů národních menšin žijících v České republice, která nesla název Sousedské vinšování. Pozvání přijaly soubory, které v Přerově účinkovaly již loni. Z Brna tedy opět dorazil bulharský soubor Pirin a Köris s temperamentními maďarskými tanci. Polský a slovenský folklor zastupoval soubor Suszanie z Horní Suché. Navíc přibyl řecký soubor Antigony z Krnova se svatebními tanci tzv. pontských Řeků. Na závěr se divákům představil soubor izraelských tanců Rut z Prostějova.
Haná, folklorní soubor
Suszanie z Horní Suché
Haná, folklorní soubor
Židovská svatba - soubor Rut
Druhý ročník folklorního festivalu V zámku a podzámčí byl bezesporu úspěšný a divácky atraktivní. Zhruba 300 účinkujících předvedlo své umění asi 3 800 návštěvníkům. Nutno podotknout, že největší zájem byl o Keltskou noc a Hanáckou svajbu, ale samozřejmě i ostatní části programu si našly dostatek svých diváků.

- organizátoři festivalu -

Haná, folklorní soubor
Hanačka při práci

Lubor Maloň
folklorní soubor Haná Přerov

Fotografie ze všech tří dnů (Keltská noc, mezinárodní soubory, Hanácká svajba, Svatební vinšování) jsou zveřejněny na těchto adresách:

Eva Zehnalová
hanaprerov@atlas.cz

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Haná, folklorní soubor
Zveřejněno 01.08.2008 v 23:52 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA