PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Sobota 17.08.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

V kapli byla mše poprvé od války

Polák Ryszard Brzezinskl se už nemohl dívat na chátrající tři století starou kapli v Pelhřimovech, která kvůli poválečnému odsunu obyvatel zůstala opuštěná a zapomenutá. Přestože kaple leží na českém břehu hraničního potoka, a tedy v sousedním státě, věnoval své peníze i volný čas její záchraně. Svým nadšením strhl spolupracovníky na české i polské straně. Kaple už má statické zajištění, novou střechu i novou madonu. V sobotu byla slavnostně vysvěcena.

Zatímco v českých Pelhřimovech se dosídlení nezdařilo a celá opuště- i ná obec s desítkami domů byla zbourána, na polském břehu v Pielgrzymo-wě lidé žili dál. Pelhřimovy a Pielgrzymow ale po celá desetiletí oddělovala j uzavřená hranice, takže mezi nimi nebyly žádné kontakty. Až díky Schen-genu se zapomenuté pohraniční regiony propojily a začaly lákat množství | výletníků a cyklistů.

Chátrající kaple není zakreslena v katastrální mapě, a úředně vlastně neexistuje. Ryszard Brzezinski se rozhodl kapličku zarostlou v džungli opravit a zachránit pro budoucí generace. Našel spolupracovníky na české i polské straně hranice. Madonu pro tuto kapli například zadarmo navrhla a vymodelovala krnovská výtvarnice Renata Charousková. Ta si v sobotu 7. srpna | nenechala ujít historický okamžik, když v kapli poprvé od války byla slou- ’ žena mše. „Měla jsem jako autorka modelu trochu obavy, jak bude vypadat finální podoba madony. Zejména kolorování je krok, který může hodně po-kazit. Výsledek nevypadá špatně, ale stejně ještě navrhnu pár detailů, jak by se měla madona podle mých představ dotvořit, “ uvedla Renata Charousková při pohledu na pelhřimovskou madonu.

„Jména těch, kteří tuto kapličku postavili, dávno upadla v zapomnění. A i kdybychom je znali, je jisté, že už nejsou mezi námi. Zůstaly po nich ale tyto j kamenné zdi kapličky a jejich prostřednictvím k nám po staletích promlou- 1 vá poselství dávných stavitelů: toto je místo, kde má být vzdávána úcta Panně Marii a chvála Bohu, “ popsal ve svém kázání symboliku obnovené kaple ! kněz ze Slezských Rudoltic Marian Nowak, podle kterého jsme se stali svědky zmrtvýchvstání tohoto poselství ukrytého v kapličce.

„Po válce zde úž nikdo Boha nechválil, ale nyní už jen pouhý pohled na kapli bude opět obracet myšlenky kolemjdoucích k Bohu. Kaple zahrnutá péčí místních, Čechů i Poláků, bude symbolem jejich víry. Ještě nedávno se při pohledu na ruinu kapličky zdála být naše víra mrtvá, ale dnešní den je důkazem, že žije, “ uzavřel Marian Nowak a pak kapli požehnal. Kněz Marian Nowak ze Slezských Rudoltic vysvětil pelhřimovskou kapličku a také zde sloužil mši. Byl to historický okamžik: první bohoslužba,která zde byla sloužena po válce.

Krnovské noviny Region
ze dne 10.srpna 2010
Fidel Kuba


 
Zveřejněno 27.10.2012 v 18:25 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA