PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Středa 12.12.2018
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Libín-S na Libíně

V prvních hodinách nového roku se na všechny členy folklorního souboru Libín-S Prachatice obrátila vedoucí souboru Helena Svobodová s návrhem, aby první letošní zkoušku taneční složky nahradil výstup na skoro jedenáctset metrů vysoký Libín tyčící se nad Prachaticemi.

Vždyť právě od Libína odvodil před čtyřiadvaceti lety tehdy nově vzniklý folklorní soubor Libín-S Prachatice. Bylo tedy skoro přirozené začít svoji činnost v novém roce právě na Libíně.

Sraz těch nejzdatnějších byl na svátek Svatých třech králů čtvrt hodiny před jednou odpoledne u Hüblerů kaple. Dorazili Jana (po operaci kolena ne ještě v pořádku, Helena (která den před tím spotřebovala poslední tabletu antibiotik, takže ne zcela zdravá), Hynek (coby Helčin řidič), Jirka, Karel, Petr (coby Janin řidič), Romana a Vašek. Byla první lahvinka sektu na přípitek na společný folklorní rok, pět minut po jedné hodině se na po Tankové cestě směrem k Libínskému Sedlu, čili Fefrám, jak říkají všichni Prachatičáci, vydali pouze Jirka, Karel a Vašek.

Ve tři čtvrtě na dvě byli již u Perlovické křižovatky pod Feframi.

Pro ty méně zdatné byl další sraz na Sedýlku v lese pod Libínem. První tam byla Hanka s malým Jiříkem a babičkou, tahle trojice nečekala na další a rovnou se vydala na vrchol Libína. Chvílemi jim k tomu pršelo, chvílemi poletoval mokrý sníh, pořád foukal vítr. Na Libíně byli samozřejmě první.

Na sraz na Sedýlko nakonec dorazila Helena s Hynkem, Jana, Jiřina, Líba, Petr a Romana. Líba měla v termosce svařák, takže i tady byl přípitek na přivítanou.

Na vrchol Libína se ani odtud nevydali (nevydaly) všichni (všechny), marodi se vezli auty.
Hanka coby první na vrcholu už nabízela kávu a čaj z termosek, sice okolo ní byly nápisy o párcích, klobásách, punči a dalších nápojích, ty však tady zbyly z hromadného novoročního tradičního výstupu na Libín. Nastalo vrcholové fotografování, pózoval hlavně Jiřík, protože se za chvilku vydal s babičkou dolů.

Ve 14:23 zdolali vrchol Libína v nadmořské výšce 1096 m Jirka, Karel a Vašek. Zdolali tak výškový rozdíl 486 metrů v trase dlouhé 5,172 kilometru za 1 hodinu 18 minut. Otevřen byl okamžitě "novoroční" vrcholový libínský bufet, nabízely se vynikající koláčky s jablkovou náplní, nakrájené uzené, okurčičky s papričkami, vánoční pečivo, perníčky, pivo, becherovka, medovina, sekt, káva a čaj, možná, že tam bylo ještě něco. Vše výborné kvality a chuti.

Protože to v jednu chvíli vypadalo, že se nízko ležící mraky trochu protrhaly, ba dokonce na kratičkou chvilku se ukázal kousíček modré oblohy, vyrazila malá skupinka nahoru na věž, tím překonali hranici 1100 metrů nad mořem. Foukalo to tam nahoře hrozně, zima byla, nevlídno, ale přece jen bylo vidět Prachatice a okolí.

Byla hrozná zima, proto rychle ještě vrcholové foto a rychle dolů. Na obrázku není vojenská jednotka, ale Vašek, Petr a Karel.

Dole pod věží rozhledny se nejen, jedlo, pilo, došlo i na diskuze o souboru Libín-S... Třeba... Folklorní soubor Libín-S Prachatice v loňském roce úspěšně na folklorním festivalu FolkFest v americkém Murfreesboro. O úspěších folklorního souboru jsme informovali představitele Jihočeského kraje, města Prachatice i Folklorního sdružení České republiky, vyšly články v místním tisku i v časopisu FOLKLOR. Doposud jsme o tom všem ovšem nevyprávěli prachatickým občanům. Proto vznikla myšlenka připravit prezentační vystoupení v Prachaticích, při kterém by se nejen živě hrálo, zpívalo a tancovalo, ale také by se promítaly obrázky a video, vyprávěly by se zážitky z pobytu v USA. Jako nejvhodnější se jeví vystoupení v sále Národního domu, kde by při vystoupení bylo možné navázat těsný kontakt s diváky, ale je zde také vhodné technické zázemí pro promítání obrázků a videí. V sále Národního domu by bylo možné uspořádat i výstavu fotografií z pobytu souboru v USA. K uspořádání je však hodně práce členů souboru, nejen té organizační, ale hlavně při velmi úzkém výběru fotografií z celkového počtu asi deseti tisíc a sestřihání několika minutového videa z mnoha hodinového záznamu. Je však třeba jednat rychle.

Pomalu se šeřilo, když tříkrálové setkání folklorního souboru Libín-S Prachatice na vrcholu Libína končilo. Nejbližší, tentokrát již opravdická, zkouška bude příští neděli ve čtyři odpoledne.

Ing. Hynek Hladík
předseda folklorního sdružení Libín-S Prachatice
38301 Prachatice
+420 602272442
hladik.hynek@iol.cz
www.schw-kan.com


 
Zveřejněno 18.01.2013 v 22:45 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA