PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Středa 27.05.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Zpustlé Janské Koupele opět ožijí

Kdysi věhlasné lázně chce nový majitel nyní obnovit a provozovat je v původní podobě.

Zdroj: MF Dnes - Petr Broulík

Zhruba deset let čekaly kdysi vyhledávané lázně a později odborářské rekreační středisko Janské Koupele na Opavsku na svého nového majitele. Staré Těchanovice - Už v předminulém století věhlasné Janské Koupele v posledních letech pustly. Možná to způsobila prodejní cena třicet milionů korun a představa vysokých investic do rekonstrukce lázní se čtyřmi sty místy, které by mohl zaplatit jen silný kupec.

Před několika týdny však koupila celý komplex lázní, budov a pozemků pod Správní, majetkové a delimitační unie odborových svazů opavská projekční společnost Baneba. Její zástupci ale chtějí zůstat bezejmenní až do doby, než zpracují na obnovu lázní projekt. "Nechceme zadat příležitost k malicherným sporům a chceme v klidu připravit obnovu lázní. Chceme, aby se to povedlo," řekl zástupce společnosti, která například navrhla a postavila nedávno otevřenou tenisovou halu v Komenského sadech v Ostravě. Zástupci společnosti tvrdí, že koupě chátrajících lázní pro ně není žádnou finanční spekulací a že se společníky chtějí obnovit a provozovat lázně v jejich původní podobě.
"Tedy v té, kterou měly do roku 1939, kdy to byly lázně pro čtyři sta klientů. Už předem jsme udělali například průzkumy kvality pramenů a expertízy ukázaly, že jsou stále velmi kvalitní," řekl zástupce projekční společnosti. Odmítl říci, zda společnost koupila lázně za cenu, kterou unie požadovala. "Také nelze ještě nyní říci, kolik budeme do rekonstrukce investovat. Ale jistě to budou desítky milionů korun."

Projekt na obnovu lázní chce společnost představit na jaře a rovněž zveřejnit své společníky, kteří se na obnově budou podílet. "Už do léta bychom ale chtěli zpřístupnit veřejnosti oblíbené prameny, které jsou nyní uzavřené, ale které si lidé pamatují a i po zavření lázní si z nich chodili čerpat do altánů léčivou a kvalitní vodu," řekl zástupce firmy. Dodal také, že po obnovení lázní by v nich mělo získat práci zhruba sedmdesát lidí. Pavel Malec ze stavebního úřadu v Budišově nad Budišovkou řekl, že pokud se obnoví v lázních lázeňská činnost, bude to pro oblast přínos. "Bude to dobré pro lidi. Je tady velká nezaměstnanost a mohli by tam někteří najít práci."

Starosta Starých Těchanovic, na jejichž území lázně leží, řekl, že obnovení lázní by bylo pro obec nejlepší. "Nejen proto, že by to v podobě poplatků mohlo pomoci obecní kase, ale především proto, že lidé těžce vnímají zánik lázní. Dnes jsou prameny zavřené a je to škoda. Kdysi výletní místo dnes vypadá hrozně," řekl starosta a dodal, že kromě chátrajících budov už i kůrovec napadl stromy v parku. Na otázku, proč lázně jsou v takovém stavu, řekl ředitel Majetkové,správní a delimitační unie odborových svazů Jaroslav Pelán, že o lázně nebyl dlouho ze strany kupců zájem. "Nabízeli jsme ho i ministerstvu práce jako seniorský areál, ale ani stát ho nechtěl," řekl zástupce unie odborových svazů, která po roce 1989 nepřišla podobně jako KSČ o svůj majetek. Získala tak mnoho bývalých rekreačních středisek, z nichž část však nechala zpustnout nebo je pronajala. Jaroslav Pelán rovněž neprozradil, za kolik korun unie firmě Baneba lázeňský areál prodala.

Zdroj: MF Dnes - Petr Broulík

DALŠÍ INFORMACE: Jánské koupele
Zveřejněno 02.11.2003 v 11:15 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA