PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pátek 18.01.2019
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál je významnou technickou památkou na hranicích třech sousedních států - České republiky, Rakouské republiky a Spolkové republiky Německo. V posledních několika letech se díky spolupráci Čechů a Rakušanů, díky prostředkům, které vynaložila Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, státní podnik Lesy České republiky, Tourismusverbändegemeinschaft Böhmerwald i za finanční pomoci fondů Evropské unie se probouzí k novému životu. Od roku 1997 se na proudící vodě v kanále objevují znovu polena při ukázkách plavení dříví. Od roku 1999 se sezóna na pravém břehu Lipenské přehrady zahajuje zhruba v polovině května Slavností Schwarzenberského plavebního kanálu, při které se setkávají občané sousedních zemí, aby viděli ukázky plavení dříví, ale především, aby se u Schwarzenberského plavebního kanálu předvedly tradice lidových písniček, tanců, lidových řemesel, včetně práce plavců. U dění u Schwarzenberského plavebního kanálu nechyběl folklorní soubor Libín-S z Prachatic.

V minulosti, kdy se plavilo dříví ze severních úbočí Šumavy na schwarzenberském krumlovském panství bylo třeba osm set až tisíc lidí pro vlastní plavení dříví, dalších tři sta až tři sta padesát lidí na vytahování polen v místě ústí řeky Große Mühl do Dunaje. Tam však tolik personálu v okolí nebylo, proto každoročně přicházely skupiny mladých lidí, mužů a žen, ze Strakonicka. Pracovali od pěti hodin ráno do sedmi hodin večer, pouze s hodinovou polední přestávkou. Večer, k přepravení ředitele panství Ernsta Mayera, místo aby padli na lože, vytáhli z domova přinesené housle, citery a v Čechách tehdy ještě obvyklé dudy, nad táborem v ústí Große Mühl do Dunaje zněly lidové písničky, tančily se lidové tance. Mayer nepokládal tanec za nejlepší způsob k odpočinutí unavených údů. Další překvapení přišlo ráno. V pět hodin ráno opět byli strakoničtí opět v práci, nebyly na nich vidět ani drobné stopy dlouhé a veselé noci.

S myšlenkou přivést folklor, nejen jihočeský, ale i folklor sousedů, Rakušanů a Bavorů, opět na břehy Schwarzenberského plavebního kanálu přišlo v roce 2002 prachatické folklorní sdružení Libín-S. Svůj projekt nazvalo "Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu".

Schwarzenberský plavební kanál se stává díky projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu nejen významným turistickým cílem, ale místem pravidelného setkávání Čechů, Rakušanů a Němců z příhraničního regionu. Ukázky plavení dříví mají být vedle představení plavebního provozu setkáním s lidovou písničkou, tancem, s lidovými řemesly z Čech, Horního Rakouska i z Bavorska, setkáním s pohádkami z obou stran Šumavy a místem navazování a prohlubování kontaktů a přátelství lidí trojmezí Čech, Horního Rakouska a Bavorska. Do projektu byly zakomponovány i aktivity rakouského sdružení Sunnseitn a jeho projektu Kulturachse Schwemmkanal - Kulturní osa plavební kanál. V rámci tohoto projektu byly postaveny v blízkosti plavebního kanálu moderní skulptury. Jednu z nich, Strážce - Wächter, dílo Davida Svobody, mladého sochaře z Prachatic, která je v majetku sdružení Sunnseitn, má v nájmu obec Nová Pec. Platba nájemného ve výši jednoho parohového knoflíku je pravidelně součástí projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu.

Všech akcí na Schwarzenberském plavebním kanálu v rámci projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu se během roku zúčastní zhruba pět až deset tisíc návštěvníků dvě stě až pět set aktivních účastníků.

Folklorní sdružení Libín-S má při realizaci projektu řadu partnerů, sponzorů. V roce 2002 získalo folklorní sdružení Libín-S grant Evropské unie z Fondu malých projektů Phare CBS, v letech 2003 a 2004 grant Jihočeského krajského úřadu. V roce 2004 se stalo spoluorganizátorem projektu Jihočeské folklorní sdružení (JFOS). Partnery projektu jsou pravidelně Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, české obce Horní Planá, Nová Pec, Prachatice a Přední Výtoň, rakouské obce Aigen / Mkr., Schlägl / Mkr., St.Oswald bei Haslach a Ulrichsberg. Projekt podporují Lesy České republiky, s.p., Jaroslav Pokrývka, POstavPO, s.r.o., hotel Maxant, Jiří Borovka - STAMA, Lesostavby Třeboň, a.s.

Folklorní sdružení Libín-S připravuje projekt Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu i pro rok 2005.

V roce 2005 mají být realizovány tyto činnosti:

Ing. Hynek Hladík

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 13.10.2004 v 15:16 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA