PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Neděle 31.05.2020
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba

Babské hody v Křenovicích

Časopis Folklor 6/04

Krásné zářijové odpoledne, kdy sluníčko ještě hřeje, ale na polích již vládne podzim a obcí v blízkosti Brna prochází barvami zářící průvod žen. Tedy přesněji řečeno děvčátek, dívek, žen i babiček. Mohlo by se namítnout, že přece na Moravě a ještě k tomu jižní, to není až taková zvláštnost. Ano, ale obec Křenovice se nachází v brněnské oblasti, kde nikdy lidová píseň a tanec nedosáhl oné barvitosti a rozšířenosti a v živé formě zde již dlouho nebyl. Vlastnit kroj i zde samozřejmě patřilo oné potřebě jisté okázalosti a sebeprezentace a bohatší dívky dostávaly kroj, ale byl to především tolik známý a oblíbený kroj kyjovský. Tento kroj je dodnes užíván při hodech, zde Vavřineckých, kdy můžete zažít juchající mládež, které tyto hody patří.

Babské hody zdaleka takovou tradici nemají a tím větší radost coby rodačka jsem zažívala při pohledu na mírně nervózní, ale usměvavé ženy jejichž právo řídit tento den zábavu potvrdil samotný starosta obce předáním práva ženám. Odpolední zvaní a večerní taneční zábavu podporovala doslova do skoku zvoucí muzika ze Skoronic. Každý, kdo někdy organizoval, byť sebemenší pořad pro druhé, dobře ví, kolik práce, kolik zdánlivých maličkostí je třeba ohlídat. Ty letošní hody si vzala na starost Ing. Zvěřinová, hostem večera byla Trnka z nedalekého Vyškova.

Zde bych prakticky mohla svoji zprávu ukončit konstatováním radosti nad zdařilou akcí, při které bylo dobře nejen bábám, ale viditelně i všem přítomným mužům. Dovolím si však přidat malé zamyšlení nad prací jednotlivce, která tak hluboce poznamenala kulturní život této obce.

Sama jsem měla štěstí na opravdu vzácné a kvalitní učitele naší základní školy a přece jedna postava mi vyvstává nápadně výrazněji. Byla a je to osobnost paní učitelky Aleny Přetákové.

Pro folkloristy jméno známé, ať již jako tanečnice Vsacanu, či vedoucí dětského souboru Křenováček. Ten nejen založila a vedla plných 30 let, ale především díky své vzácné skromnosti a hluboké poučenosti tento dětský soubor dovedla k mnoha krásným vystoupením, ale i oceněním nejvyšším. Do souboru vždy mohly všechny děti s projeveným zájmem o práci, tedy žádný výběr. V místní škole pracovala 33 let a když k tomu připočteme 20 let péče o dospělý Křenovák, vyvstane nám obraz oddaného jednotlivce, pro kterého lidová píseň, lidový tanec se stal doslova potřebou a nedílnou součástí bytí.

Sama jsem neměla to štěstí zažívat práci v Křenováku přímo, ale po celou dobu jsem měla možnost tuto vzácnou práci sledovat a to také díky celostátním přehlídkám dětského folkloru, kam byly nominovány porotou odborníků. Že to byl velký úspěch, právě mezi soubory Jihomoravského kraje, není třeba zdůrazňovat. Stálé konzultace s odbornicí na slovo vzatou Zdenkou Jelínkovou přinesly plody též v rekonstrukci jak dětského, tak dospělého kroje Křenovic. Ten je přirozeně na hony vzdálen oné barvami hýřící nádheře kroje kyjovského. Dnes již paní učitelka do Křenovic nejezdí, ale její dlouholetá práce zde zanechala tak hluboké stopy, že o nich nikdo nemůže na chvíli zapochybovat. Je až dojemné, jak ženy, které mnohé písně "jen slyšely" při vystoupeních dětí, zde má mna mysli především písně brněnských kol, se zcela přirozeně sejdou na textu, nohy náhle začnou být stejně rytmické, celý pohyb doslova zkrásní kultivovaností, kterou dnes tak lehce odkládáme.

Ráda přiznám, že jako domorodec pociťuji až jistou hrdost, že i u nás máme také svoji kulturu, a že díky takovým, jednotlivcům jako je Alena Přetáková, bude předána dál. Jsem si jista, že práce tato doba, šířící globalizaci, bude časem tuto nezaměnitelnou vůni jemností ještě více nejen rozpoznávat, ale i vyhledávat.

Jiřina Rákosníková

DALŠÍ INFORMACE: Křenovice
Zveřejněno 20.12.2004 v 14:53 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA