PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Вторник 21.09.2021
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Na kole přes Klapinov na Rusavu

Lázně - Bystřice pod Hostýnem(1 km) - Chvalčov-Říka(3 km) - Klapinov (5 km) - Rusava (4,5 km) - Brusné (2,7 km) - Slavkov pod Hostýnem (2 km) - Bystřice pod Hostýnem (2,7 km)

Obtížnost: střední
Sjízdnost: trekking, mountain bike
Délka: 21 km
Značení: dopravní, pásové

Popis trasy
Z penzionu Sola Gratia se vydáme na bystřické náměstí. Odtud vyjedeme po silnici směr Chvalčov. Za železničním nadjezdem odbočíme do lesa na chodník kolem Bystřičky a proti proudu říčky projedeme celým Chvalčovem až na Říku (1). Na mostě za hotelem přejedeme na levý břeh a stále proti proudu pokračujeme kolem chovné rybářské stanice až k dalšímu mostu přes Bystřičku. Zde se naše trasa spojí se silnicí na Tesák. Po ní budeme stoupat kolem chat "Na Valaškách" až pod zatáčku, kde začíná ostré stoupání k "Liškárně". Tady odbočíme vpravo přes most do lesa. Cesta je na mostě obvykle uzavřena závorou, kterou překonáme. Za mostem vlevo začíná ostře stoupat cesta, která nás asi po 1,5 km přivede na křižovatku. Asfaltová cesta pokračuje ještě několik metrů rovně a končí na složišti dřeva. My však odbočíme doprava na lesní cestu, po níž sjedeme kousek dolů a pak opět začneme mírně stoupat lesem. Asi po 1 km se dostaneme k rozcestníku na Klapinově. Odtud se můžeme vydat nejprve po červené značce necelý 1 km k rozcestníku Pod Skalným a pak po zelené na Skalný, rozcestí. Odtamtud po modré přes Hořansko na Rusavu. My ale sjedeme dolů do sedla směrem k Hostýnu a v ostrém cípu lesa odbočíme vlevo dolů po polní cestě. Ta nás zavede až k poslednímu rusavskému stavení. Tady u turistického rozcestníku narazíme na asfaltovou cestu, po níž sjedeme asi 4 km na Rusavu (2). Projedeme se Hořanskem, na křižovatce u kina odbočíme na Brusné (3) a u restaurace Brusenka pak opět odbočíme vpravo na silnici do Slavkova.Ve Slavkově na návsi si na křižovatce čtyř cest vybereme tu kolem obchodu a stoupáme mírně k lesu. Za posledními domky končí asfalt a po polní cestě přijedeme k lesu na Bedlině. Pořád rovně sjedeme z kopce do Končin a vyjedeme v Bystřici na Slobodově ulici. Trasa dnešního výletu je 21 km dlouhá.

Popis památek
Chvalčov (1) - obec vznikla sloučením obcí Chvalčov a Chvalčova Lhota v roce 1951. Je zde několik přírodních rezervací, značené turistické trasy, rekreační střediska a v zimě možnost využití lyžařských areálů. Druhá SOS vesnička v ČR.

Pamětihodnosti: Malá bazilika Nanebevzetí panny Marie z 1. poloviny 17. století, hora Svatý Hostýn na území obce Chvalčov, kaple zasvěcená Sv. Cyrilu a Metodějovi. Z historických památek je zde zřícenina hradu Obřany na sv. Hostýnu křížová cesta navržená arch. Dušanem Jurkovičem.

Ubytování a stravování: Hotel Říka, tel.: 573-381-163


Rusava (2) - valašská obec Rusava leží v krásném prostředí Hostýnských vrchů a byla založena podle zakládací listiny v r.1657 knížetem Janem z Rottálu. Obec Rusava je dnes významným turistickým centrem. V roce 2002 se stala vesnicí roku ve Zlínském kraji a v celorepublikové soutěži obsadila celkové 3. místo.

Využití volných chvil: koupaliště se solárním ohřevem (tel.: 573 392 085), lyžařský vlek s osvětlením, retenční nádrž s možností rybaření. Koupání v přírodě -přehrada Rusava, muzeum Rusava -muzeum obce a malíře Adolfa Kašpara. (Návštěvní doba v letních měsících: neděle od 9:00 do 11:00 hodin, skupinové návštěvy je možné objednat kdykoli na Obecním úřadě, tel: 573 392 066). Suvenýrem nebo dárkem z naší malebné vesnice se může stát dekorativní i užitková keramika.

Zajímavosti: evangelický kostel z r. 1883, katolický kostel z r. 1779, stavby - dřevěnice

Ubytování a stravování: Penzion Koliba Čecher - Rusava, tel.: 573 392 079
Penzion Rusava, tel.: 573 392 076
Chata Koryna - Rusava, tel.: 573 392 064
Hospoda u Valáška, Rusava, tel.: 573 392 088.


Brusné (3) -obec Brusné leží v kopcovité krajině ve výšce 323 m n.m. Nad ním je Hostýn - 735 m n.m. Malá vodní plocha Rybníčků slouží k chovu ryb pro sportovní rybolov.

Pamětihodnosti: Křídlo (zřícenina hradu z poloviny 14. století, patrný přes 3 m hluboký příkop, stopy opevnění, zbytky zdiva, pozůstatek válcové věže. V polovině 15. století zde existovala jedna z největších dílen na falešnou ražbu mincí na Moravě. Koncem 15. století je hrad uváděn již jako zbořený).

Stravování: Penzion restaurant Brusenka - Brusné, tel.: 573 393 111.

LOKALIZACE


Typ záznamu:
AKTUALIZACE: Markéta Polášková (Beskydy-Valašsko, racr) org. 56, 13.05.2004 v 09:22 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
      TURISTIKA