PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Pondělí 14.10.2024
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

20 let projektu Perníkové chaloupky v Rábech

Oblíbené výletní místo pro rodiče s dětmi pod Kunětickou horou u Pardubic oslavilo kulaté jubileum.

Oslava 20 let projektu Perníkové chaloupky

V sobotu 9. 9. 2023 se sešlo několik desítek nejvěrnějších brigádníků a dobrovolníků, aby si připomenuli dvacet let od chvíle, když pan Luděk Šorm převzal klíče od Lovčího zámečku pod hradem Kunětická hora u Pardubic.

Byl to neradostný pohled: výjimečná stavba z roku 1882, jež je opomíjeným předobrazem České chalupy na zemské Jubilejní výstavě 1891, byla po letech užívání Ústavem sociální péče pro mentálně postiženou mládež vrácena v restituci ve značně zanedbaném stavu. Hlavní historická budova od architekta Františka Schmoranze ml. (1845-1892) trpěla zatékáním dešťové vody. Nemovitosti zámečku jsou sice od základů po hřeben střechy vyzděné z cihel a jenom obložené kamenem a dřevěnými kládami, avšak nejsou nijak izolovány od zemní vlhkosti, a tak úředníci při jeho adaptaci v roce 1955 na cihlové stěny zevnitř nechali nalepit asfalt, na něj silnou vrstvu tvrdého betonu a kachličky. Tím ale jenom zemní vlhkost vyhnali do patra, kde stěny nechali natřít omyvatelným emailem v barvě slonové kosti.

Kuchyně po ÚSP

Dne 30. 8. 2003 Šormovi tuto obrovskou budovu přejmenovali na Perníkovou chaloupku, s velkým nadšením se pustili do oprav (z počátku zcela svépomocí) a za pomoci řady brigádníků a dobrovolníků, hlavně rodiny Vostřezových, z areálu vytvořili výletní místo převážně pro rodiny s dětmi. Více než 100 tisíc fotografií, pořízených za uplynulých 20 let, dokumentují úžasnou proměnu, kterou procházely jednotlivé vybydlené místnosti k původnímu vzhledu nebo nově získané funkci. Již 7. 5. 2004 bylo slavnostně otevřeno TIC děda Vševěda a malé Muzeum perníku ve 2 místnostech, o rok později k němu přibyla Perníkářská dílna Ježibaby a další výroční den Medový ráj, Nebe a Peklo s výstavou skřítků v bývalé uhelně pod terasou. V následujících letech byla obnovena vstupní hala Lovčího zámečku s Rytířským sálem a výstavním sálem dle původní výzdoby, knihovna, velká kuchyň a pokoj, ve kterém se po dvě léta 1941-1942 rekreoval hudební skladatel a malíř Josef Bohuslav Foerster (1859-1951). Zcela novou funkci získaly místnosti divadelního sálu, Perníkové matriky a Otesánkovy mlsárny. Veškeré opravy byly financovány bez dotací z veřejných zdrojů - z výtěžku zážitkového programu, který až do roku 2006 byl nabízen denně včetně sobot, nedělí a svátků a který v roce 2007 navštívilo rekordní množství 50.243 platících návštěvníků.

Perníkářská dílna Ježibaby

Od desátého výročí Perníkové chaloupky majitelé řeší dosud neukončený soudní spor o nesmyslnou změnu územního plánu, který pozemky úředně určené k podnikání uvnitř oploceného areálu změnil na regionální biocentrum, jehož hlavní funkcí je ochrana přírody. Na obranu před nenávistnou kampaní proti živnostníkům byl 17. 11. 2017 založen divadelní spolek s odborovou organizací KRÁLOVSTVÍ PERNÍKU, z. s. Nyní má již více než 6.500 řádných členů (tzv. domorodců) a ročně kolem 30 tisíc členů anonymních (tzv. cizinců). Organizuje zážitkový program v komunitní režii a připravuje sociální fond. Tento spolek vloni uspořádal oslavu 140. výročí Lovčího zámečku, na níž pozval potomky všech jeho dosavadních majitelů včetně barona Richarda Drasche-Wartinberg, jenž je pravnukem šlechtice, co budovu postavil.

Setkání potomků majitelů Lovčího zámečku v Rábech (1882)

Nejnovější impulz k dalšímu rozvoji projektu Perníkové chaloupky letos přinesla soukromá Základní škola V Pohybu, která do spolkového domu na území Království perníku přesídlila z Pardubic...

Děkujeme všem, kteří během dvaceti let Perníkovou chaloupku podpořili.

Týdeník Pernštejn 18. 9. 2023 s. 2

Týdeník Pernštejn 18. 9. 2023 s. 2.

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 10.09.2023 v 23:57 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
TURISTIKA